Jeśli Twój tata interesuje się historią dwudziestego wieku, przepada za literaturą obozową i ciekawią go biografie zbrodniarzy wojennych, tegoroczne premiery książkowe mają w swojej ofercie pozycje, które mogą go zainteresować. Choć tematyka wydaje się szczególnie nieprzyjemna, prawdziwi amatorzy historii z wypiekami będą czytać najnowsze książki Maxa Czornyja czy Manvella Rogera oraz Fraenkela Heinricha.

“Bestia z Buchenwaldu”

“Bestia z Buchenwaldu” to zbeletryzowana biografia Ilse Koch. Przyszła na świat w Dreźnie, uczyła się z szkole handlowej i miała nadzieję na normalne życie oraz karierę zawodową, na jaką mogły sobie pozwolić kobiety w pierwszej połowie XX wieku. Na jej drodze pojawiły się jednak partia NSDAP i mężczyźni w mundurach, do których zawsze miała słabość. Ślub z Karlem Kochem odbył się zgodnie z rytuałem pogańskim, a wkrótce on został komendantem obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Choć teoretycznie nie miała żadnego stanowiska w czasach, kiedy żyła w willi przy obozie, to jej najbardziej bali się więźniowie. Jej perwersyjne zachowanie, tortury i przemoc wobec więźniów przeszły do historii, stawiając ją w jednym szeregu z największymi zbordniarzami wojennymi w historii.

Biografia jednego z najważniejszych nazistów

“Himmler. Zbrodniarz gotowy na wszystko” to pełna szczegółów historia życia szefa SS i Gestapo, który był naczelnym architektem programu eksterminacji Żydów. Czytelnicy mają okazję poznać zakompleksionego chłopca i ukochanego syna, który pod wpływem ideologii zamienił się w bezwzględnego zbrodniarza i chorobliwie ambitnego polityka. Autorzy po raz pierwszy mieli okazję wykorzystać dokumenty zdobyte kilkadziesiąt lat temu przez Amerykanów, a także zapisy rozmów z członkami rodziny Himmlera czy jego współpracownikami. To pasjonujące studium jego osobowości, ale również historii i zmian politycznych, które doprowadziły do tego, że znakomita część cywilizowanego narodu w dwudziestym wieku zamieniła się w morderców działających z zimną krwią.